joi, 14 martie 2013

Dunarea Braila pierde meciul de la Roman

* HCM Roman – HC Dunarea Braila 25-21 (13-11) * Nu poti castiga un meci daca ai 11 faze de atac si nu inscrii decat odata, asa cum a facut-o Ada Moldovan *
Duminica, 10 martie, HC Dunarea Braila a facut deplasarea la Roman acolo unde a intalnit in etapa a XII-a echipa de pe locul 8, HCM Roman.
Brailencele au inceput cu greu partida de la Roman, inscriind primul gol abia in minutul 8, fiind conduse pana atunci cu 2-0 in minutul 5 si 3-0 in minutul 7.
Cu toate ca au intrat cu greu in joc, brailencele au tras si au redus din handicap in minutul 16 tabela aratand 7-6. Au urmat apoi cateva minute bune in care brailencele nu au reusit sa fructifice, timp de 6 minute reusind sa marcheze doar un gol, in timp ce echipa din Roman marea diferenta, 10-7 in minutul 22.
Cu toate ca au incercat sa revina pe finalul primei reprize, elevele lui Cristi Preda au intrat cu un handicap de 2 goluri la vestiare, scorul dupa 30 de minute de joc fiind de 13-11.
Nici in cea de-a doua repriza evolutia brailencelor nu a stralucit, inscriind un singur gol in primele 5 minute de joc, in timp ce gazdele marcau la fiecare faza, 16-12 in minutul 35. Au urmat 7 minute in care echipele au mers din pozitional in pozitional, inscriind fiecare echipa pe faza de atac, 18-15 minutul 42.
Cu 13 minute inainte de fluierul final, Dunarea Braila s-a apropiat de adversare la doar 2 goluri, sperand la victorie, 19-17 minutul 47, insa au urmat 9 minute in care au incasat 5 goluri, inscriind doar trei si HCM Roman s-a distanta la 4 goluri, 24-20 in minutul 56.
Pana la finalul partidei, echipele nu au mai inscris decat cate un gol de fiecare, tabela aratand dupa 60 de minute de joc, 25-21.
Dupa aceasta partida, HC Dunarea ramane pe locul 5 cu 15 puncte, in timp ce HCM Roman trece peste “nisipurile miscatoare” ale retrogradarii si urca pe pozitia a VII-a.
Marcatoare: HC Dunarea: Horjea (11 – 4 din 7 m), Brot (4 – 1 din 7 m), Perianu (3), Shutska (2), Moldovan (1). HCM Roman: Marin (6 goluri – 3 din 7 m), Garipova (5 – toate din 7 m), Stoleru (4), Horobet (3), Genkova (3), Goran (3), Agrigoroaei (1).