luni, 25 februarie 2013

Dupa 7 ani, HC Dunarea pierde derby-ul local

* HC Danubius Galati – HC Dunarea Braila 26-19 (14-7) *
HC Dunarea Braila a intrerupt sirul victoriilor pe terenul galatencelor, iar dupa 7 ani traditia nu a continuat, HC Dunarea pierzand rusinos pe terenul “lanternei rosii”, HC Danubius Galati.
Meciul a fost strans pana in minutul 18 atunci cand tabela de marcaj arata 6-5, insa gazdele au marit imediat diferenta, si pana la pauza HC Dunarea Braila nu a mai putut inscrie decat doua goluri. In minutul 26 Danubius Galati s-a indepartat la 4 goluri, 11-7, iar la pauza, fetele antrenate de Ioan Baban au intrat cu un dezavantaj de 7 goluri, 14-7.
Nici in repriza a doua jocul brailencelor nu a stralucit, ratand foarte multe contraatacuri si pierzand mingea foarte usor. Mai motivate, galatencele au mentinut diferenta de 7 goluri pana in minutul 45, cand elevele lui Ioan Baban si Cristi Preda au incercat sa se apropie pe tabela de marcaj, 20-15  minutul 47. Minunea nu a durat mult, iar elevele Alexandrinei Soare s-au distantat pe tabela de marcaj, 26-18 minutul 58, ca dupa 60 de minute de joc, HC Danubius Galati, ocupanta ultimului loc, sa castige dupa ani buni in fata Dunarii Braila cu scor final 26-19.
Pentru HC Dunarea urmeaza partida cu ocupanta locului secund din Liga Nationala de handbal feminin, vineri, 1 martie intalnind HCM Baia Mare.
HC Danubius: Daniela Goldic (16 interventii) – Iryna Glibko (9), Carmen Gheorghe (7),  Iaroslava Burlachenko (4), Yulia Zaremba (2 goluri), Irina Lazarin(2), Mihaela Patuleanu (2), Delia Marginean (1), Daciana Curtean (1).
HC Dunarea: Gabriela Dobre (2 interventii), Mirela Nichita, Elena Voicu (5 interventii) – Gabriela Perianu (6), Iryna Shutska (4), Alina Horjea (4), Ada Moldovan (3), Nicoleta Eşanu (2), Raluca Irimia (1 gol), Andreea Barbos (1),  Liliana Craciun (1), Adina Brot (1).
Aruncari de la 7 metri: Danubius -4 (toate transformate), Dunarea -6 (3 ratate)
Eliminari: Danubius – 12 minute; Dunarea – 6 minute
Evolutia scorului: 0-1 (min.1), 2-1 (min.6), 4-2 (min.8), 9-6 (min.22), 13-7 (min.28), 15-7 (min.31), 18-9 (min.38), 18-12 (min.43), 20-13 (min.45), 20-16 (min.48), 24-16 (min.53)