duminică, 17 februarie 2013

Era si cazul! HC Dunarea la prima victorie in 2013

* HC Dunarea Braila - CSM Ploiesti 31-22 (16-9) *

Dupa patru etape disputate in 2013, dintre care trei pierdute si una incheiata cu egal, HC Dunarea a obtinut astazi prima victorie din acest an.
Doar in primele patru minute echipele au mers cap la cap, dupa care, meciul a fost la discretia elevelor lui Ioan Baban, care in minutul 7 s-au desprins la doua goluri, 4-2.
Diferenta s-a marit in minutul 16, cand tabela arata 9-5, iar datorita unei aparari ca la carte, CSM Ploiesti nu mai putut inscrie timp de 4 minute, in timp ce brailencele au profitat din plin si au marit diferenta la 5 goluri 12-7. Datorita interventiilor salvatoare a portarului Dobre, care a fost si astazi in forma, finalul primei reprize a apartinut in totalitate elevelor lui Ioan Baban. In ultimele 5 minute de joc, CSM Ploiesti nu a putut trece de apararea braileana in timp ce jucatoarele de la HC Dunarea mareau diferenta la fiecare atac, tabela aratand la pauza 16-9.
Cu toate ca au inceput bine cea de-a doua repriza, Horjea marcand din pozitional si imediat pe contraatac marcand si Brot, au urmat 4 minute in care apararea elevelor lui Ioan Baban a fost foarte slaba, CSM Ploiesti marcand 5 goluri consecutive, 18-14 minutul 37. Brailencele s-au redresat repede si au marcat trei goluri consecutive, fara sa incaseze vreunul, doua prin Perianu si unul prin Craciun, 21-14 minutul 40. Au urmat apoi 5 minute in care Horjea si Brot, alaturi de Perianu si Shutska au facut legea pe teren. Daca Brot si Horjea au inscris din contraatac cate doua goluri de fiecare, pivot Shuska le-a surprins pe semicerc pe ploiestence, iar torpila lui Perianu din minutul 48 accentuand decalajul pe tabela de marcaj, 27-16 in minutul 48, aceasta fiind si cea mai mare diferenta.
Pana la fluierul final, antrenorul Ioan Baban a rulat intreg lotul, tabela aratat dupa 60 de minute de joc 31-22, Perianu marcand ultimul gol in ultimele secunde de joc.
Din lotul celor de la HC Dunarea nu au fost trecute pe foaie, Bojana Agatunovic si Sandra Kuridza, care au vazut meciul din tribuna, acestea fiind accidentate. Dupa aceasta etapa HC Dunarea acumuleaza 13 puncte si este la egalitate cu Corona Brasov, insa golaverajul o situeaza pe aceasta pe un loc mai jos, brailencele ocupand locul 6 dupa 12 partide disputate.
Pentru brailence urmeaza derby-ul de la malul Dunarii, in etapa viitoare jucand pe terenul celor de la HC Danubius Galati. Cu toate ca HC Danubius se afla pe ultimul loc in clasament, avand doar trei puncte, meciul dintre cele doua echipe reprezinta un adevarat derby, iar daca elevele Alexandrinei Soare vor incerca sa-si spele rusinea, elevele lui Ioan Baban vor sa continue traditia si sa castige.
Marcatoare: Alina Horjea 10, Gabriela Perianu 7, Liliana Craciun 4, Adina Brot 4, Irina Shutska 3, Andreea Adespii 2, Ada Moldovan 1.
CSM Ploiesti: Andreea Enescu 4, Janina Luca 4, Manuela Manda 4, Ramona Stefan 3, Cristina Nica 2, Adiana Istvan 2, Mirela Toma 2, Diana Constantinescu 1.