miercuri, 5 decembrie 2012

Dupa o prima repriza buna, Romania obtine doar un egal in fata Rusiei

* Tolnai a inchis poarta si a salvat Romania, in primul meci de la EURO 2012 *

Marti, 5 decembrie Romania a debutat intr-o noua formula la EURO 2012. Alaturi de un Gheorghe Tadici total schimbat care impingea echipa spre victorie, de Talida Tolnai care a inchis poarta si de o aparare perfecta cel putin in prima parte a meciului, Romania a reusit un egal important in fata Rusia. Cu toate ca au avut meciul in mana inca din primele minute cand tabela arata 5-2, in minutul 8, cand Manea primeste eliminare de 2 minute, selectionata Romaniei este egalata la 5-5. Pentru 17 minute Rusia nu inscrie niciun gol, Tolnai fiind un inger in poarta. Initiativa lui Tadici de a o schimba pe Tolnai cu Smedescu pentru a apara loviturile de 7 m a fost de bun augur, Smedescu aparand doua lovituri de la 7m. De aici si pana la finalul primei reprize, Tolnai a inschis poarta, apararea a mers perfect dar in schimb atacul nu a excelat.
Spre mirarea tuturor, la time out-ul din minutul 28, Gheorghe Tadici care alta data era vulcanic si care tipa, de data asta a cerut timp de odihna si le-a explicat fetelor strict tactic, explicand calm fetelor ce trebuie sa faca. Prima repriza s-a incheiat 12-7 si Romania era pregatita de o victorie importanta.
In a doua parte a jocului, Rusia a profitat de greselile romancelor si in minutul 43 s-au apropiat la trei goluri, 16-13, moment in care selectionerul Gheorghe Tadici a cerut time-out. Cu doar opt minute inainte de final rusoaicele se apropie la un gol de Romania, 18-17, prin reusita lui Postnova, insa Curea a marcat din 7 metri si a dus Romania la o distanta de 2 goluri, imediat Postonova a “rupt” apararea Romaniei si a marcat. Tadici s-a vazut nevoit sa ceara un nou time-out chiar cu 2 minute inainte de final, cand Romania a pierdut teren in fata rusoaicelor. Finalul a fost unul infernar, Curea marcand pentru 21-19 insa rusoaicele au dat replica prin Makeeva, si Punko a furat un punct Romaniei, meciul incheindu-se 21-21. Cu toate ca mai aveau 30 de secunde, timp in care puteau inscrie, fetelor lui Tadici parca le-a fost frica sa mai arunce la poarta, si astfel dupa ce au condus timp de 58 de minute, echipa Romaniei termina la egalitate meciul cu Rusia.

* Un punct muncit si meritat dar nesperat de nimeni *

De-a lungul istoriei echipa Rusiei a invins de nenumarate ori Romania, iar aseara nimeni nu spera ca elevele lui Tadici sa faca o asa faza frumoasa si sa fie pe cale de a castiga cele doua puncte puse in joc. Cu toate ca au incheiat la egalitate, un meci greu, Gheorghe Tadici nu si-a certat jucatoarele ci din contra le-a luat apararea si le-a felicitat pentru punctul obtinut.
Romania contra Rusia de aseara nu a semanat cu nici una dintre intalnirile anterioare ale ultimilor ani de la Mondiale sau Europene. Atunci, scenariul era simplu, aproape facil, precum reteta de succes a unui sitcom: rusoaicele lui Trefilov blocau, apoi sfaramau tot.
Diferenta dintre echipa de atunci a Romaniei si cea de acum a fost poarta. Cu Tolnai care avea in minutul 29 exact 13 mingi aparate din 19, adica 68 la suta si cu Smedescu in forme de zile mari, care a blocat doua aruncari de la 7 metri, tricolorele au reusit sa duca la pamant moralul rusoaicelor, mai ales in prima repriza. Fetele lui Tadici nu au continuat la fel de bine, si cu toate ca Toto s-a tinut sus, avand 50 la suta mingii scoase, romancele nu au reusit sa obtina decat un punct, dar unul importanta care ne da sanse mari pe mai departe.

* Romania – Islanda se joaca astazi de la 21.15 *

Astazi, Romania intalnesce Islanda, o echipa care se afla la cealalta extrema fata de primul adversar. Dupa meciul de aseara, echipa Romaniei ar trebui sa treaca usor astazi de Islanda, care a pierdut primul meci, impotriva Muntenegrului la 10 goluri diferenta.
Anul trecut, la Mondialele din Brazilia, s-a calificat in "optimi" dupa ce in faza grupelor a invins China, Germania si Muntenegru! Islanda e la al treilea turneu major consecutiv, participind si la Euro 2010, in Danemarca si Norvegia. Nordicele au terminat insa atunci pe penultimul loc. Din lotul Islandei cele mai cunoscute sunt Hrafnhildur, Dagny si surorile Skuladottir. Romania si Islanda s-au intalnit ultima data in play-offul CE 2008. "Tricolorele" au invins cu 37-23 la Reykjavik si cu 33-23 in returul de la Braila. Aseara, Islanda a fost invinsa de Muntenegru cu 26-16.
Dupa partida de azi, tricolorele au o zi pauza, perioada in care se anunta si revenirea Paulei Ungureanu la nationala. Astfel, vineri, Romania v-a intalni in ultimul meci din grupa D echipa Muntenegrului, care astazi joaca impotriva Rusiei.

Rezultate EURO 2012
Grupa A:
Ucraina-Cehia 22-25 (7-12) – Iryna Shutska, singura jucatoare de la HC Dunarea care participa la EURO 2012, a inscris 2 goluri pentru selectionata Ucrainiei, in meciul impotriva Cehiei.
Ucraina: Borshchenko 7 goluri, Turkalo 4, Managarova 3, Redka 3, Pidpalova 2, Shutska 2, Burlachenko 1
Cehia: Sterbova 6 goluri, Luzumova 6, Chernova 4, Cerna 2, Hrbkova 2, Knedlikova 2, Martinkova 2, Ruckova 1
Norvegia-Serbia 28-26 (17-12)
Norvegia: Koren Riegelhuth 8 goluri, Alstad 4, Edin 4, Loke 4, Herrem 3, Sulland 3, Breivang 1, Frafjord 1
Serbia: Ognjenovic 9 goluri, Lekic 6, Damnjanovic 3, Dmitrovic 2, Pop-Lazic 2, Eric 1, Filipovic 1, Nisavic 1, Rajovic 1
Grupa B:
Franta-Macedonia 29-16 (15-10)
Franta: Baudouin 8 goluri, Dembele 5, Mendy 4, Lacrabere 3, Ayglon 2, Goiorani 2, Pineau 2, Bruneau 1, Gnabouyou 1, Kamto 1
Macedonia: Nikolic 6 goluri, Sazdovski 3, Cvetanovska 2, Mecevska 2, Bajramovska 1, Mladenovska 1, Pecevska 1
Suedia-Danemarca 27-26 (13-15)
Suedia: Ahlm 10 goluri, Gullden 3, Blohm 2, Flognman 2, Helleberg 2, Jacobsen 2, Roberts 2, Fogelstrom 1, Sand 1, Torstensson 1, Wallen 1
Danemarca: Jorgenssen 6 goluri, Bille 3, Burgaard 3, Grigel 3, Jorgensen 3, Thorsgaard 3, Norgaard 2, Kristiansen 1, Larsen 1, Pedersen 1
Grupa C:
Germania-Spania 20-23 (12-13)
Germania: Steinbach 6 goluri, Nadgornaja 3, Augsburg 2, Hubinger 2, Muller 2, Wohlbold 2, Zapf 2, Geschke 1
Spania: Martin 7 goluri, Aguilar 3, Barbosa 3, Fernandez 3, Mangue 2, Pena 2, Pinedo 2, Alonso 1
Croatia-Ungaria 28-27 (15-14)
Croatia: Zebic 9 goluri, Elez 4, Gace 4, Lovric 3, Milanovic Litre 3, Basic 2, Peraica 2, Petkovic 1
Ungaria: Tomori 9 goluri, Gorbicz 7, Redei-Soos 3, Kovacsicz 3, Szamoransky 2, Klivinyi 1, Szucsanszki 1, Verten 1
Grupa D:
Muntenegru-Islanda 26-16 (10-7)
Muntenegru: Bulatovic 7 goluri, Radicevic 6, Knezevic 5, Dokic 2, Toskovic 2, Mehmedovic 1, Nikcevic 1, Pavicevic 1, Vukcevic 1
slanda: Bragadottir 5 goluri, Stefansdottir 3, Jonsdottir 2, Palsdottir 2, Gudmunsdottir 1, Knutsdottir 1, Sigurdardottir 1, Thorgeirsdottir 1
Romania-Rusia 21-21 (12-7)
Romania: Curea 9 goluri, Geiger 3, Meirosu 2, Nechita 2, Stanca 2, Bradeanu 1, Manea 1, Pintea 1
Rusia: Khmyrova 6 goluri, Postnova 4, Chernoivanenko 3, Makeeva 2, Punko 2, Andryushina 1, Kuznetcova 1, Turey 1, Yartseva 1