marți, 11 decembrie 2012

Primul pas spre semifinale

* Spania – Romania 26-31 (12 – 15) *
Intr-o sala de 8000 de locuri dar cu public putin, doar 200 de spectatori, Romania a trecut de Spania si a reusit sa castige un meci important.
Spania, cu Navarro si Barbosa de la Oltchim in componenta, a deschis scorul chiar prin Barbosa (min. 2), dupa un prim atac ratat al Romaniei. Neagu a adus egalarea, 1-1, Paula Ungureanu a avut din nou parade reusite, iar Nechita a adus avantajul, 1-2 (min. 5). La 2-3 (min. 7), Ungureanu a aparat de la 7 metri, iar Bradeanu a dus ulterior avantajul la doua goluri, 2-4 (min. 9). Ungureanu a aparat din nou de la 7 metri, in acelasi minut, iar aceeasi Bradeanu a mai punctat o data de la linia de pedeapsa, 2-5 (min.11). La mijlocul reprizei, Romania conducea cu 4-7, dar ibericele au dat semne de revenire, 7-8 (min. 18). Meciul a continuat cu tricolorele la carma si Spania alergand dupa egalare, 10-13 (min. 25), pentru ca dupa 30 de minute, tabela sa arate 12-15. Cu 4 secunde inaintea pauzei, Crina Pintea a primit direct cartonas rosu, pentru un fault dur asupra unei adversare si a parasit terenul in lacrimi. Apararea Romaniei a pierdut o jucatoare de baza, iar repriza secunda se anunta mult mai complicata.
In partea a doua a jocului, fara aportul Crinei Pintea si cu o aparare dura si avansata a ibericelor, jocul Romaniei nu a mai fost acelasi, dar totusi fetele lui Gheorghe Tadici aveau cu 10 minute inainte de fluierul final 10 goluri avans, 19-29. Pana la finalul partidei, apararea ibericelor a functionat si Romania nu a mai inscris decat doua goluri prin Meirosu in minutul 58 si prin Nechita in minutul 59 in timp ce echipa din Spania se apropia rapid pe tabela de marcaj, inscriind in ultimele minute de joc 7 goluri importante.
Marcatori:
Spania – Begona Fernandez 5 goluri, Mangue 5, Beatriz Fernandez 4, Pena 4, Cuadrado 3, Pinedo 2, Barbosa 2, Martin 1
Romania – Neagu 7 goluri, Curea 6, Nechita 6, Bradeanu 5, Meirosu 5, Stanca 2.
Tricolorele antrenate de Gheorghe Tadici mai au programate meciurile cu Ungaria (marti, ora 21.15) si cu Germania (joi, 19.15).