vineri, 9 noiembrie 2012

Primele puncte (oficiale) din deplasare pentru HC Dunarea

* CSM Ploiesti – HC Dunarea Braila 27-28 (14-13)
Cu toate ca plecau favorite in meciul din etapa a III-a impotriva echipei CSM Ploiesti, elevele lui Ioan Baban au avut de tras pentru castigarea celor doua puncte puse in joc.
Apararea gazdelor le-a dat bataie de cap brailencelor inca din primele minute, si dupa ce Alina Horjea a transformat un 7 metri, ( 0-1 minutul 2), ploiestencele au trecut la conducere (2-1 minutul 7).
Cu o evolutie dezamagitoare a Adei Moldovan, cu Perianu si Horjea la jumatate din capacitate, HC Dunarea reintra la conducere datorita extremelor, 3-4 minutul 10.
Pana in minutul 18 echipele au mers cap la cap, 5-5 minutul 13, 6-7 minutul 18, ca doua minute mai tarziu, HC Dunarea sa se distanteze la doua goluri fata de gazde, 7-9 minutul 20.
Evolutia slaba a elevelor lui Ioan Baban, cu foarte multe greseli atat pe aparare, dar mai ales ratarile din pozitional, au permis prahovencelor sa egaleze in minutul 22, 9-9, si chiar sa intre la conducere 12-11 in minutul 27. Oboseala s-a facut simtita in tabara braileana, HC Dunarea intrand la vestiare cu un dezavantaj de un gol, 14-13 minutul 30.
Cea de-a doua repriza ne-a aratat un meci echilibrat, (15-15 min 33, 18-18 min 39, 20-20 min 43) pana in minutul 44 cand HC Dunarea preia conducerea 20-21 ca doua minute mai tarziu sa se distanteze la 3 goluri, 20-24 in minutul 46. Apararea brailencelor a fost una destul de buna, iar pe atac, o evolutie foarte buna a avut-o Andreea Adespii care a marit diferenta la 4 goluri, 20-24 minutul 47, ca trei minute mai tarziu sa se inregistreze cea mai mare diferenta, de cinci goluri, 21-26 minutul 50.
De aici si pana la final ceva nu a mers bine la echipa braileana, care a incasat 3 goluri, marcand doar unu, 24-27 minutul 53. Time out-ul cerut de Baban nu a avut rezultat asupra evolutiei jucatoarelor, brailencele mai incasand 3 goluri, vazandu-se egalate chiar cu un minut inainte de fluierul final, 27-27 minutul 59.
Cu putin noroc si cu un final de meci incendiar, Andreea Adespii inscrie in ultimele secunde golul care le aduce cele doua puncte brailencelor, tabela de marcaj aratand  dupa 60 de minute 27-28 pentru HC Dunarea Braila.
Marcatoare: Horjea 7 goluri, Perianu 6, Agatunovic 5, Brot 5, Adespii 3, Shutska 1, Moldovan 1
In etapa urmatoare, HC Dunarea intalneste pe teren propriu rivala vecina HC Danubius Galati. Partida va avea loc sambata 22 septembrie cu incepere de la orele 14:15, fiind transmis in direct de Digisport.